حفظ منابع آبی و خاکی هدف اصلی کشت کلزا در کشور است

شاهرود – معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه خودکفائی در کشت کلزا تنها هدف اصلی این وزارتخانه نیست، گفت: حفظ منابع آبی خاک هدف اصلی کشت کلزا در کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی سمنان، عباس کشاورز  در حاشیه بازدید از مزارع کلزا در شهرستان‌های شاهرود و میامی بابیان اینکه خودکفائی درکشت کلزا تنها هدف اصلی وزارت جهاد کشاورزی نیست، ابراز داشت:با توجه به کاهش ذخیره ماده آلی خاک‌ باهدف تقویت و پایداری زمین کشت کلزا در دستور کار قرارگرفته است.

وی بابیان اینکه سال گذشته ۳۳۰ هکتار از اراضی استان سمنان به کشت کلزا اختصاص داشت، افزود: با توجه به هدف‌گذاری کشت کلزا در سطح یک هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی این استان لذا توسعه کشت این محصول در سیاست‌های ابلاغی به‌عنوان عنصری برای حفظ منابع خاک دنبال می‌شود.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه کشت کلزا علاوه بر تناوب کشت و پایداری در کشاورزی می‌تواند به توسعه کشت دانه‌های روغنی نیز کمک کند، ابراز داشت: علاوه بر روغن‌گیری و حفظ پایداری زمین، محصول کلزا در تأمین کنجاله برای مرغداری‌ها نیز کاربرد دارد لذا مزایای کشت کلزا با توجه به بهره‌وری اقتصادی می‌تواند برای بهره‌بردار حائز اهمیت باشد.

کشاورز در ادامه تصریح کرد: یکی از سیاست‌های تشویقی برای ترغیب کشاورزان به توسعه کشت این محصول تهیه و توزیع بذر مناسب برای کشاورزان محسوب می‌شود که خوشبختانه این مهم در استان سمنان به‌خوبی صورت می‌گیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *