آفت سن گندم با برداشت مناسب محصول در مزارع سمنان کنترل می شود

سمنان – مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه آفات میزان تولید محصولات کشاورزی را کاهش می دهد، گفت: برداشت به هنگام، آفت سن گندم را در مزارع استان کنترل می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس مشیریان بعدازظهر سه‌شنبه در حاشیه دوره توجیهی تخصصی بهره برداران و کارشناسان جهاد کشاورزی استان سمنان در گفتگو با خبرنگاران بابیان اینکه کشاورزان سمنانی با برداشت به هنگام محصول باید آفت سن گندم را در مزارع خود کنترل کنند، ابراز داشت: اعمال مدیریت زراعی و اجرای به موقع مبارزه شیمیایی از مهم‌ترین روش های مقابله با آفت سن گندم محسوب می‌شود.

وی بابیان اینکه گندم در معرض آفات و بیماری‌های مختلفی مانند ملخ، سن گندم، زنگ و سیاهک‌ها قرار دارد، افزود: این عوامل خسارت زا در صورت عدم مدیریت و کنترل می تواند خسارت فراوانی به محصولات کشاورزی وارد کنند.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه آفات یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش‌دهنده میزان تولید محصولات کشاورزی است، ابراز داشت: سن گندم از اواسط اسفندماه با گرم شدن هوا به صورت دسته جمعی به مزارع حمله می‌کنند و با تغذیه از جوانه های مرکزی به عنوان مولد خوشه باعث سفید رنگ شدن و پوکی آن می‌شود.

مشیریان بابیان اینکه کارشناسان در این دوره با مباحث مربوط به خسارت سن مادری، نمونه‌برداری، کنترل سمپاشی و زمان مناسب برداشت گندم آشنا شدند، تصریح کرد: هدف از این دوره توانمندسازی کارشناسان حفظ نباتات و بازآموزی آخرین یافته‌های تحقیقاتی در حوزه مبارزه باسن گندم است.

وی افزود: در این دوره آموزشی تلاش شد تا بهره‌برداران را با شناخت آفات سن گندم از نظر بیولوژی و مورفولوژی و آخرین دست‌یافته‌های تحقیقاتی آشنا کنیم بی شک به‌روز بودن اطلاعات کشاورزان در افزایش بهره وری تولیدات نقش مهمی خواهد داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *