باغداران شاهرود آسیب پذیرترین اقشاردر برابرحوادث


شاهرود- ایرنا – داستان دنباله دار بلاهای طبیعی و خسارت به باغداران شاهرودی همچنان اقتصاد این شهرستان را دستخوش تلاطم کرده و این بار نوبت به خسارت های ناشی از بارش تگرگ رسیده است.
به گزارش ایرنا، بخش عمده کشاورزی سمنان در شرق این استان انجام شده و اقتصاد شهرستان های شاهرود و میامی و حتی دامغان بر پایه کشاورزی استوار است.
تنوع اقلیمی و تولید انواع محصولات زراعی و باغی در شاهرود سبب شده بسیاری از محصولات این شهرستان به نقاط گوناگون کشور و حتی برخی کشورهای آسیایی صادر شود. خرما و پسته و زیتون، گیلاس و سیب و زردآلو و از همه مهم تر انگور، محصولات باغی این شهرستان را تشکیل می دهند.
هفته گذشته سیلاب و تگرگ به بسیاری از باغ ها و زمین های کشاورزی شرق استان سمنان خسارت زد. علاوه بر این سیلاب به برخی خانه های روستاییان در شاهرود و میامی آسیب وارد کرد، سبب تلف شدن 100 رأس گوسفند در میامی شده و جان یک تن را نیز گرفت.
در 2 سال گذشته این چندمین بار است که کشاورزان و باغداران شاهرودی به دلیل شرایط بد آب و هوایی دچار خسارت های سنگین می شوند. 
*** سرمای پاییزه
به گفته مدیر جهاد کشاورزی شاهرود بر اثر سرمای زودرس پاییزه در سال 95 بیشترین خسارت متوجه باغ های انگور شد به گونه ای که از مجموع سه هزار و 500 هکتار، 2 هزار هکتار انگور فخری قرمز و یا همان انگور شاهرودی تا 50 درصد و بیش از آن تحت تاثیر قرار گرفته است.
محمد رضا قاسمی در گفت و گو با ایرنا افزود: 220 هکتار از مجموع 250 هکتار باغ های انار بخش های مرکزی و بیارجمند و 70 درصد از درختان زیتون هم دچار سرمازدگی شده و از بین رفتند.
*** سرمای بهاره
اما ماجرا به همین جا ختم نشد. پس از سرمای زودرس پاییز 95 که تنه درختان را خشکانده و بسیاری از انگورکاران را مجبور به واکاری درختان کرد، سرما بار دیگر به سراغ باغ های شاهرود آمد. در پی سرمازدگی درختان میوه در فروردین 96، 34 هزار تن از تولید زردآلو و گیلاس شهرستان کاهش یافته و خسارت حدود 520 میلیارد ریالی به باغداران وارد شد.
قاسمی بیشترین خسارت را مربوط به محصول زردآلو دانست و گفت: یک هزار و 900 هکتار از باغ های زردآلو و 355 هکتار از باغ های گیلاس شهرستان دچار این سرمازدگی بهاره شدند.
یک سال بعد اما در روزهای پایانی فروردین که انتظار می رفت هوا رو به گرمی برود، دوباره سرما میهمان باغداران شاهرودی شد. این بار اما هوای سرد نه شکوفه های درختان بلکه میوه های آنان را هدف قرار داد و در نتیجه آن باغ های بسطام در شمال شهرستان شاهرود که بیشتر محصول آن ها را زردآلو تشکیل می دهد، دچار خسارت 100 درصدی شد و در بخش مرکزی هم باغ های انگور 15 تا 20 درصد آسیب دید.
*** تگرگ تابستانه
دبیر خانه کشاورز استان سمنان درگفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره خسارت وارد شده به باغ های شاهرود در هفته گذشته ابراز داشت: برآوردهای میدانی نشان می دهد بر اثر بارش تگرگ چند روز پیش، دو سوم تاکستان های شاهرود از 20 تا 100 درصد آسیب دیده اند.
محمد حسین خنکال با بیان اینکه بخش هایی از باغ های انگور در روستاهای اردیان، مغان، دیزج و شهر رودیان در بخش مرکزی دچار خسارت 100 درصدی شده اند، افزود: آسیب وارد شده نه تنها تاکستان ها بلکه زمین های زیر کشت ذرت و جالیزارها را نیز شامل می شود.
*** کارخانه کنسانتره به کمک آمد
وی با اشاره به درخواست کشاورزان برای برآورد خسارت توسط کارشناسان، یادآور شد: تلاش مسوولان شهرستان در این زمینه قابل تقدیر است چرا که با همکاری فرمانداری، جهاد کشاورزی و شرکت تعاونی روستایی استان تصمیم گرفته شد کارخانه کنسانتره محصولات خسارت دیده باغداران شاهرودی را تحویل بگیرد تا مرحمی بر زخم آنان باشد.
دبیر خانه کشاورز شاهرود با بیان اینکه پس از این تصمیم از روز عاشورا درب کارخانه کنسانتره به روی باغداران باز بود، تصریح کرد: این کارخانه انگورهای آسیب دیده را با قیمت هر کیلوگرم 14 هزار ریال از کشاورز خریداری می کند.
فرماندار شاهرود هم در این باره به ایرنا گفت: یکهزار تن از انگورهای آسیب دیده باغداران شاهرودی به مدت 10 روز به قیمت 14 هزار ریال توسط کارخانه کنسانتره خریداری می شود.
محمد کرم محمدی با بیان اینکه قیمت این محصولات 13 هزار ریال تعیین شده و یکهزار ریال هم برای کمک به کشاورز به آن افزوده شد، تصریح کرد: پس از مهلت تعیین شده، نرخ خرید انگور بر اساس میزان آسیب دیدگی محصول و با ضریب های مشخص تعیین می شود.
معاون استاندار سمنان با بیان اینکه انگور محصولی راهبردی برای اقتصاد شهرستان به شمار می رود، تصریح کرد: کشاورزان و باغداران باید هشدارهای هواشناسی را جدی گرفته و نسبت به برداشت محصول خود پیش از حادثه اقدام کنند.
*** با صندوق بیمه کشاورزی قهر نکنید
دبیر خانه کشاورز استان سمنان همچنین از تصمیم بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به انگورکاران شاهرودی خبر داد و گفت:در پی درخواست 40 روز پیش خانه کشاورز استان سمنان مبنی بر پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی به باغداران شاهرودی، اکنون با این درخواست موافقت شده و و امید است دستور اجرایی آن به زودی ابلاغ شود.
وی ادامه داد: بانک کشاورزی اعلام کرد این تسهیلات فقط برای احیاء تاکستان هایی تعلق می گیرد که به دلیل سرمازدگی مجبور به واکاری شده اند و پرداخت آن هم باید با تأیید کارگروه اشتغال شهرستان انجام شود.
خنکال همچنین با تأکید بر انتظار باغداران برای کمک های دولت، از کشاورزان استان سمنان خواست با صندوق بیمه کشاورزی قهر نکرده و محصولات خود را بیمه کنند تا همان مبلغ اندک خسارت پرداخت شده از سوی شرکت بیمه هم به آنان تعلق بگیرد.
به گفته معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی امسال حدود 640 هزار هکتار باغ های کشور با برآورد خسارت 110 هزار میلیارد ریال دچار سرمازدگی شد.
شاهرود بیش از سه هزار و 400 تاکستان دارد و باغداران آن 10 درصد از محصول انگور کشور را تولید می کنند.
32 درصد باغ های استان معادل 14 هزار و 500 هکتار از آن در شهرستان شاهرود واقع است.
هرساله در این شهرستان حدود 80 هزار تن زردآلو و 130 هزار تن انگور تولید می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *